Podněstří - Tiraspol
Podněstří (též Podněstersko, rumunsky Transnistria, rusky Приднестровье [Pridněstrovje], ukrajinsky Придністров'я [Prydnistrovja], polsky Naddniestrze) je de facto samostatný stát mezi Moldavskem a Ukrajinou, s výrazným ruským vlivem. Má vlastní vládu, soudy, armádu, ostrahu hranic, státní vlajku (se srpem a kladivem) i měnu Podněsterský rubl. Oficiálně je součástí Moldavska, jeho kišiněvská vláda však nad tímto územím nemá žádnou kontrolu. Podněsterskou moldavskou republiku (PMR), jak se oficiálně nazývá, mezinárodně uznaly jen oblasti typu Jižní Osetie a Náhorního Karabachu, jejichž mezinárodní postavení je též problematické.
Současné Podněstří se ustanovilo po rozpadu Sovětského svazu po krátké válce mezi moldavskou armádou a podněsterskými silami podporovanými Ruskem, kdy ani jedna ze stran nedosáhla úplného vítězství. V období komunismu byla do Podněstří soustředěna většina moldavského průmyslu, což společně s ruskou podporou přispívá k tomu, že je na tom ekonomicky lépe než zbytek Moldavska, které je jednou z nejchudších zemí Evropy. Obyvatelé Podněstří mluví rusky, ukrajinsky nebo používají cyrilicí psanou moldavštinu (narozdíl od latinkou psané moldavštiny v Moldavsku).
Geograficky se Podněstří rozkládá na úzkém pruhu země táhnoucím se severojižním směrem mezi řekou Dněstr a ukrajinskou hranicí. S výjimkou malého území u města Bendery leží celé Podněstří na levém břehu Dněstru. Proto se také v Moldavsku o tomto separatistickém území hovoří často jako o "levém břehu Dněstru". Mimochodem řeka Dněstr pramení v ukrajinských Karpatech, v Hornodněsterských Beskydech poblíž hranice s Polskem. V angličtině se pro Podněstersko užívá rumunský název Transnistria (znamenající Zadněstersko), jenž se samotným obyvatelům Podněsteří nelíbí.
Největšími městy jsou Tiraspol, Bendery a Rybnica. Název Bendery znamená "přístavní město" a odkazuje na velký význam zdejšího přístavu na Dněstru. V Benderech též stojí nejvýznamnější historická památka Podněstří - dosud aktivně používaná vojenská pevnost z 18. století. Moldavské úřady narozdíl od místních pro Bendery užívají rumunský název Tighina. V Podněstří se nachází jediná přírodní rezervace - Jagorlyk (rusky заповедник Ягорлык [zapovědnik Jagorlyk]) rozprostírající se v malebné zátoce u obce Gojany (Гояны).
Návštěvu Podněstří nelze doporučit, neboť je zde obtížné jakékoliv vymáhání mezinárodního práva. Osobně jsem Podněstří navštívil v roce 2012 a setkal se s žádostmi o úplatek při vstupu i výstupu ze země i s nevybíravými metodami pohraničníků. Bezpečnostní situace v té době byla dobrá. Velmi problematická byla tranzitní doprava z Kišiněva do Oděsy přes území Podněstří (při výjezdu z Podněstří na Ukrajinu podněsterští celníci požadovali moldavské výjezdní razítko, to však na moldavsko-podněsterských hranicích nikdo nedává, neboť pro Moldavany je Podněstersko stále součásti jejich státu; tedy "legálním" způsobem neřešitelná situace).
Tiraspol
Tiraspol (rusky Тирасполь [Tiraspoľ], ukrajinsky Тирасполь [Tyraspoľ], polsky Tyraspol) je hlavním městem Podněstří, žije zde okolo 150 000 obyvatel. V překladu jméno podněsterské metropole znamená "město na Dněstru" (z řeckých slov Tyras = Dněstr a polis = město). Tiraspolu dominují reprezentativní budovy sovětského stylu, rozlehlá náměstí, široké ulice, bloky panelových domů a ohromné množství policistů. Narozdíl od moldavského Kišiněva je Tiraspol velmi klidným městem, přece jen kvůli politické situaci zde téměř chybí tranzitní doprava.
Mezi místními obyvateli je velmi populární písečná říční pláž u Dněstru přímo v centru města.
V městském parku je vztyčena mohutná jezdecká socha slavného ruského vojevůdce Alexandra Suvorova, který Tiraspol založil. Před obrovským palácem vlády stojí socha Vladimíra Lenina.
Nejznámější sportovní entitou Podněstří je fotbalový klub Šeriff Tiraspol, mnohonásobný účastník evropských pohárů, který se několikrát měřil i s českými tými. Fotbalový stadion najdeme na okraji města směrem na Bendery. V kulturní oblasti je Tiraspol známý díky tomu, že se zde v roce 1881 narodil malíř Michail Larionov. Asi nejznámějším vývozním artiklem z Podněsterska je koňak tiraspolské pálenice alkoholu Kvint.
Další zdroje o Podněstří
- Seznam Zprávy: Zapomenutá válka v Podněstří - vysvětlení souvislostí (2022)
- Podněstří - země, kde zítra znamená včera - cestopis Otty Šlegera, asi z roku 2012
- Deset hodin v Podněstří - cestopis z roku 2012
- Měšec.cz: Popis průjezdu Podněstřím vlastním autem - odvážný cestopis z roku 2011 včetně fotek celníků a popisu žádostí o úplatek
- Vlaky.net: Cez Podnestersko vlakom k delte Dunaja - cestopis z roku 2009
- Vlaky.net: Veľká Noc v Moldavsku - Podnestersko - cestopis z roku 2007
- Cestopis Slavomíra Horáka z roku 2004 - o cestě do měst Tiraspol a Bendery
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Podněstří
Podněstří - Tiraspol na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.