Krymské hory
Krymské hory (ukrajinsky Кримські гори [Krymski hory], rusky Крымские горы [Krymskie gory], polsky Góry Krymskie) jsou rozlehlým pohořím v jižní části Krymu, táhnoucím se v délce přibližně 170 km, které vytváří nádhernou skalnatou kulisu přímořským letoviskám na pobřeží Černého moře jako jsou Jalta, Alušta či Sudak. Nejvyšším vrcholem je Roman-koš (1.545 m). Neboť Krymské hory prakticky vystupují z moře, tak relativní převýšení je v horách obrovské a výhledy z hor bývají impozantní. Nejvýznamnějším horským sedlem z dopravního hlediska je Angarský průsmyk (Ангарский перевал, 752 m), kterým prochází silnice i trolejbusová trať ze Simferopolu do Alušty. V Krymských horách jsou rozvinuté též krasové jevy, nachází se zde spousta velkých jeskyní, některé z nich jsou i veřejnosti přístupné. Nejznámější z nich je Mramorová jeskyně (rusky Мраморная пещера [Mramornaja pěščera]) s nádhernou krápníkovou výzdobou, nachází se v nitru plošiny Čatyr-Dag.
Krymské hory jsou tektonickými zlomy rozdělené na několik výrazných náhorních plošin (stolových hor), kterým se zde říká jajla (яйла). Mezi nejznámější patří náhorní plošiny Demerdži (Демерджи), Čatyr-Dag (Чатыр-Даг) či Aj-Petri (Ай-Петри). Zvláště planina Čatyr-Dag při pohledu z Alušty je nádherným příkladem téměř dokonalé stolové hory. Co se vám pravděpodobně zapíše hluboko do paměti z túr po Krymských horách, bude ohromné sucho. Na Krymu toho skutečně v létě mnoho nenaprší, země je hodně vyprahlá, roste tu subtropická vegetace a neustále vám pod nohami budou pobíhat ještěrky. Bude vám připadat až neuvěřitelné, že zde v zimě bývá sníh a občas z hor padají i sněhové laviny způsobující značné škody. Na celodenní túry je nutné si brát s sebou velké množství tekutin a nezapomínat na pokrývky hlavy. Vícedenní přechody Krymských hor na těžko bývají kvůli nedostatku zdrojů vody velmi náročné.
Oblíbené jsou výlety do hor na koních nebo projížďky po prašných horských cestách v džípech.
Demerdži a Dolina přízraků (Údolí duchů)
Demerdži (též Demirdži, ukrajinsky Демерджі nebo Демірджі, rusky Демерджи nebo Демирджи, polsky Demerdżi) je společně se sousední plošinou Čatyr-Dag horskou dominantou rekreačního městečka Alušta. Nejvyšším vrcholem je Severní Demerdži (Северная Демерджи, 1.356 m), ale krásnější pohledy na Aluštu a moře nabízí o kousek nižší Jižní Demerdži (Южная Демерджи, 1.239 m), jejíž svahy přímo padají k pobřeží. Název Demerdži pochází z krymskotatarského slova znamenajícího "kovář". K hoře se totiž váže pověst o kováři, který na ní žil a sťal hlavu krásné dívce, která zde s ním odmítala zůstat. Její hlava se poté přeměnila ve velký kámen, který dodnes můžeme vidět na svahu hory. Skále se se též říká Hlava Kateřiny II (Голова Екатерины II). Východiskem na Demerdži nejblíže k Aluště je vesnička Lučistoje (Лучистое).
Ve svahu hory Jižní Demerdži, na jedné z výstupových tras na vrchol, se nachází Dolina přízraků (překládaná též jako Údolí duchů, rusky Долина Привидений, ukrajinsky Долина привидів, polsky Dolina Przywidzeń). Jedná se o skalní město s množstvím skalních věží. Za mlhavého počasí skály působí tajemným dojmem a váže se k nim řada pověstí. Během socialismu spousta skal získala pojmenování podle nějakého sovětského představitele.
V pásmu hor Demerdži u horské vesničky Generalskoje (Генеральское) se nachází asi 16 m vysoký vodopád Džur-Džur (Джур-Джур), jenž mívá největší množství vody ze všech krymských vodopádů. Nedaleko je i vodopád Džurla (водопад Джурла), jenž bývá mnohem méně vodnatý.
Další zdroje o Krymských horách
- Přehled stavu značení tras na Krymu - na stránkách českého ministerstva
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Krymských hor
Krymské hory na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.