Vértes
Vértes [vérteš] (též Vértes-hegység) je krasové pohoří s desítkami spíše kratších jeskyní a několika poutavými hradními zříceninami. Vértes je součástí krasového pásma Zadunajského středohoří, na jihozápadě na něj u města Mór navazuje Bakoňský les, na severovýchodě u Tatabánye pohoří Gerecse. Život hor významně ovlivnilo hornictví. Název pohoří možná pochází od maďarského slova "vért" (= brnění, štít), podle legendy zde prchající němečtí vojáci v letech 1051-1052 odhodili svoji ochrannou zbroj, aby si ulehčili útěk.
Nejvyšším vrcholem Vértese je zalesněný Nagy-Csákány [naď čákáň] (487 m), následuje Körtvélyes (481 m) s měřící věží na vrcholu, která je pravděpodobně adrenalinově přístupná veřejnosti (nemám ověřeno).
Hory jsou posety ohromným množstvím vápencových skal a hřbítků, které poskytují nádherné výhledy do kraje, jejich největší koncentrace je v okolí obce Csákberény a města Csákvár, kde se nachází i pěkný zámek.
Hornictví
Těžba nerostných surovin ve Vértesi je již minulostí, ale výrazně ovlivnila zdejší krajinu i život lidí. V okolí měst Tatabánya a Oroszlány se těžil lignit (hnědě uhlí), okolí Gántu bylo významným nalezištěm bauxitu. Bývalý bauxitový důl v Gántu je nyní zpřístupněn veřejnosti a jako "maďarský Mars" s územím červené země je turistickou atrakcí, které věštím velkou budoucnost.
Další zajímavosti Vértese a blízkého okolí
- Vérteskozma – vysoko a stranou položená vesnička s tradičními lidovými domy
- Pamlag-völgyi-hasadékbarlang – úzká štěrbinová jeskyně (puklina), fotogenická, bez značeného přístupu
- Rozsáhlé hradní zříceniny: Gesztesi vár, Vitányvár, Csókakő vára
- bílá vína z vinic v Mórské sníženině
- rybářské domečky na vodní nádrži Bokodi-tó – zážitek s thajskou příchutí
- Kalvárský vrch v Tatě – soliterní kopec s exotickým vzezřením, geologicky patřící k Vértesi, avšak oddělený od hlavní masy pohoří; podobně se k Vértesi přiřazuje i zvlněná krajina v okolí obce Alcsútdoboz
- Alcsútdoboz – zřícenina zámečku a arboretum
- Felcsút – úzkokolejka
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Vértese
Vértes na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.