Úzkokolejka Kemence
(Kemencei kisvasút)
Úzkokolejka Kemence (maď. Kemencei kisvasút) je zachovalá lesní úzkorozchodná dráha v severní části pohoří Börzsöny, jen 8 km od slovenského města Šahy. Oficiálně nese název Kemencei Erdei Múzeumvasút (tj. Kemencská lesní muzeální železnice). Koleje mají rozchod 600 mm.
První dráha ze sítě kemencské lesní železnice byla zprovozněna v roce 1910 a vedla do nitra börzsönských hor, do osady Királyháza [kirájháza]. V roce 1913 byla uvedena do užívání trať v údolí Feketevölgy (též Csarnavölgy, počeštěně Černé údolí), která je funkční i v současnosti. Později bylo zkonstruováno ještě několik menších odboček. S postupným rozšiřováním lesních cest význam železnice upadal. V roce 1968 byl ukončen provoz do Királyházy, kam dnes vede krásná cyklostezka. V roce 1992 byla po letech nepoužívání oficiálně ukončena i železnice v Černém údolí. Několik povodní pak železnici fyzicky téměř zlikvidovalo. Nadšencům se však po roce 2000 podařilo železnici obnovit a vůbec poprvé pak začala sloužit k přepravě osob.
Vláčky vyjíždí z hlavního depa v jižní části Kemenců (GPS 48.0130775N, 18.8933081E), poblíž něhož můžete i zaparkovat. U zastávky Feketevölgy se nachází lesní penzion, od něj si můžete udělat kilometrový, avšak velmi prudký, výšlap k pěkné vyhlídce (GPS 47.9767700N, 18.9016303E) poblíž zpustlé zříceniny Godóvár.
Zdejší fotografie jsem pořídil na oslavách železnice 24. července 2021.
Další informace
- Kisvasut.hu: aktuální info o kemencské železnici (jízdní řády atd.)
- Facebookové stránky železnice
- Polní a lesní dráhy Kemence v Maďarsku (2006, česky)
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa lesní železnice Kemence
Úzkokolejka Kemence na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.