Piliš
(Pilis, Pilišské vrchy)
Piliš (též Pilišské vrchy, maďarsky Pilis [Piliš]) je poutavé krasové pohoří, které úzkým pásmem hor spojuje historická města Ostřihom a Budapešť. Na severovýchodě těsně přiléhá k Vyšehradským vrchům, se kterými tvoří jednolitou horskou hmotu (k vymezení hor více viz níže). Název hor pochází od slovanského slova "pleš", tedy holina. V Piliši žije výrazná slovenská menšina a v několika obcích probíhá vyučování slovenštiny na základních školách. Ještě v minulém století bylo několik vesnic téměř výhradně slovenských, např. Čív (Piliscsév). V obci Mlynky (Pilisszentkereszt) se nachází Středisko Pilišských Slováků.
Nejvyšší horou je Pilis-tető (756 m), na vrcholu se nachází staré vojenské objekty ve stádiu rozkladu, ale také moderně upravená rozhledna s kruhovým výhledem. Význam přírody Piliše podtrhuje fakt, že je součástí Národního parku Dunaj-Ipeľ (maď. Duna–Ipoly Nemzeti Park).
Piliš má atraktivní celou, asi 30 km dlouhou hřebenovku z Dorogu až do Budapešti a stojí za 2-denní přechod na těžko. Hned nad Dorogem se vypínají zajímavé hory Kis (Malá) a Nagy (Velká) Strazsa (Stráž). Na vrcholu Malé se nachází nepřístupná věž v bývalém vojenském areálu. Avšak prudké severní svahy se stepní vegetací poskytují nádherný výhled na Ostřihom a Burdu i bez rozhledny. Pod vrcholem Nagy-Strázsa-hegy (308 m) se nachází pohádkový krasový útvar Tündér kapu ("Brána pro víly"). Jde o neuvěřitelně fotogenický "ementálovitý portál" jeskyně Strázsa hegy barlang plný skalních okýnek. Poblíž se nachází i rozlehlá jeskyně Sátorkőpusztai-barlang s poutavou krystalickou výzdobou. Do jejich chodeb zpřístupněných žebříky je možné se podívat několikrát do roka během speciálních prohlídek. Neboť jsou zmíněná místa v národním parku přístupná pouze po neznačených cestách, oficiálně jsou pravděpodobně nepřístupná.
Další zajímavosti
- Piliscsaba [piliščaba] (slov. Pilišská Čaba) – obec kdysi obývaná převázně Slováky a Němci, za kalvárií jižně od obce soliterní skála Ördögoltár (Čertův oltář, slovensky se uvádí i jako Čabianska veža), kousek dále skalní útvar Gomba szikla (skalní hřib), na vrcholu Nagy Kopasz (447 m) rozhledna s dalekými výhledy
- Piliscsév [piliščév] (slov. Čív) – obec kdysi téměř výhradně slovenská, na samotě kousek od vlakové zastávky (trať Budapešť - Ostřihom) rozlehlý jezdecký areál Prosper, netradičně řešený penzion s pokoji přímo nad stájemi, ideální ubytování pro milovníky koňů, vhodné i pro turisty a návštěvníky Budapešti (vlakem půl hodiny)
Geografické vymezení Piliše
Jako Piliš bývá často označováno spojení Piliše i Vyšehradských vrchů dohromady, to podporují i názvy některých vesnic s předponou Pilis-, které se nachází v nitru Vyšehradských vrchů, např. Pilisszentlászló nebo Pilismarót. Učení geografové však rozhodli, že obě části hor se od sebe liší tak výrazně, že Vyšehradské vrchy ještě přiřadili ke Karpatům a Piliš už přičlenili k Zadunajskému středohoří jako součást Panonské pánve. Jako hranice mezi Pilišem a Vyšehradskými vrchy bývají nejčastěji uváděna údolí toků Szentléleki-patak a Dera-patak, jenž se spojují v sedle Két-bükkfa-nyereg (590 m, "Dvoubukové sedlo"), tedy spojnice sídel Ostřihom - Pilisszentkereszt - Pomáz. Ať je to jak chce, obě pohoří stojí za návštěvu:)
Na jihozápadě na Piliš navazují pohoří Gerecse a Budínské vrchy.
Město Pilis
Zajímavostí je stejnojmenné město Pilis, nacházející se jihovýchodně od Budapešti. S Pilišskými vrchy nemá nic společného. Avšak stejně jako v nich, i zde se nachází slovenská menšina obyvatel. Přestože pomalu vymírá, stále se snaží o udržování slovenských tradic. Více např. na Oslovma.hu.
Další informace
- Pilišští Slováci a putování slovenským Pilišem (zde se jako Piliš bere oblast i s Vyšehradskými vrchy)
- Ústav kultúry Slovákov v Maďarsku – Mlynky
- Epastorek.cz: Pilišské vrchy a okolí na kole (2017)
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Piliše
Piliš na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.