Hollókő
Hollókő je malá vesnička schovaná v lesnatých kopcích maďarské části Cerové vrchoviny, asi 16 km od města Szécsény u slovenských hranic. Historická část obce si zachovala svůj původní středověký ráz, a proto byla jako živoucí skanzen uvedena již v roce 1987 na Seznam světového dědictví UNESCO. Po boku Budapešti se tak dostala na tento prestižní seznam jako první z celého Maďarska. Tím se stala široce známou ve světě a proudí sem davy turistů. V Hollókő se dodnes praktikují starodávné zvyky a místní obyvatele často potkáte v krojích, babičky mnohdy i ve všední dny, ty mladší alespoň ve svátky. Zdejší lidé jsou příslušníci etnika Palóců, stejně jako celý zdejší kraj a údajně mluví i svérázným nářečím, to však jako neznalí maďarštiny asi nepoznáte. Jednou z nejatraktivnějších akcí v Hollókő je Velikonoční festival (viz report na samostatné stránce). Nad obcí se tyčí zřícenina hradu Hollókő.
V Hollókő je chráněných několik desítek původních palóckých domů, typických svojí bílou omítkou. Začátkem 20. století ves postihl ničivý požár a mnoho obydlí muselo být postaveno znovu. Stavby si zachovaly stejný vzhled i umístění, ale nově byl použit odolnější vnitřní stavební materiál s kombinací kamene. Dominantou historické části Hollókő je malý římskokatolický kostelík Svatého Martina (Szent Márton templom) z roku 1889, stojící na návsi v místě dřívějšího kostela. Pro stavbu jeho dřevěné věže nebyl použit ani jeden hřebík. Působivé jsou ranní mše, které se v kostele pravidelně konají. V kostelíku se pak tísní několik desítek místních věřících. Kostel je nejčastěji fotografovaným objektem celé obce.
Název obce Hollókő v překladu znamená "havraní kámen" (od slov holló = havran, kő = kámen). Symbolem obce je havran s kamenem, jeho sochu můžete vidět na křižovatce u odbočky do vesnice z hlavní silnice. Pojmenování vesničky vysvětluje pověst. Jeden hradní pán se zamiloval do místní krásné panny, která ho ale odmítala. Rozhodl se proto ji unést a uvěznit na svém hradě. Chůvou této slečny však byla čarodějnice, která se pro její vysvobození spojila s ďáblem. Ten vyslal havrany, kteří hrad postupně kámen po kameni rozebírali, až dívka nakonec mohla utéct.
Hrad Hollókő (Hollókői Vár)
Zřícenina hradu Hollókő se nachází necelý kilometr nad památkovou obcí Hollókő. Přístup k němu je pouze pěšky do značného kopce, cesty jsou značeny turistickými značkami. Hrad je udržovaný a některé zachovalé místnosti jsou vyhrazeny pro expozice muzea, najdete zde např. voskové figuríny panstva hradu ze 13. století. Ochoz hradu poskytuje nádherné výhledy na samotnou vesničku Hollókő i na okolní široké lesy Cerové vrchoviny. Hrad je přístupný v otvíracích hodinách a platí se do něj vstupné.
Hrad byl vybudován ve 13. století jako pevnost chránící před vpády mongolských vojsk a v dalších stoletích byl postupně rozšiřován. V prvních písemných zdrojích bývá uváděn jako castrum Holokew. Od druhé poloviny 17. století hrad postupně chátral. Velká rekonstrukce hradu probíhala v letech 1966-1996.
Zdroje o Hollókő
- Holloko.hu - oficiální stránky obce
- Hrady.cz - Hollókő - historie hradu
Kvůli složitosti názvu Hollókő se někdy objevují i jeho různé chybné varianty: Hollókö, Holókő, Holókö, Holloko, Holoko.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa vesničky Hollókő
Hollókő na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.