Gerecse
(Gereče)
Gerecse [gereče] je "neobjevená" krasová perla v severním Maďarsku, součást Zadunajského středohoří, čnící hned nad Dunajem, který tu tvoří hranici s nezvykle rovinatým Slovenskem na druhé straně řeky. Na západě Gerecse začíná u města Tatabánya, kde plynule navazuje na Vértes, na východě klesá k Dorogu u Ostřihomi, za nímž pokračuje pohoří Piliš. Nejvyšším vrcholem je Nagy-Gerecse (634 m), jehož siluetu ještě zvětšuje nepřístupná věž. Krásné výhledy k Dunaji jsou z jeho skalnatého severního úbočí. Nejdelšími jeskyněmi jsou Keselő-hegyi-barlang a Pisznice-barlang s délkou chodeb přes 500 metrů. Jeskyně Pisznice by měla být z části volně přístupná (nemám osobně ověřeno).
Turisticky velmi přitažlivou oblastí je hora Öreg-kő (Starý kámen, 374 m) zvedající se nad obcí Bajót. Poblíž vrcholové kóty se nachází několik volně přístupných jeskyní, jejichž opatrné procházení s čelovkami je čistou objevitelskou radostí. Některé úseky vedou velmi nízkými chodbami, za kterými se vynoří větší jeskynní prostory. Zážitky se dají srovnat s volně přístupnými jeskyněmi v Moravském krasu. Fotograficky nejatraktivnější je Jankovich-barlang s děrovaným portálem, kde se bude cítit jako při vstupu do ementálu. Mě osobně nejvíce zaujala Szalay-barlang, jejíž chodby, kam si troufne běžný návštěvník, jsou asi nejdelší. Nádherný je i severní skalnatý hřbet hory Öreg-kő, po němž vede neznačená pěšina s luxusními výhledy. Pěší túru můžete započít ve vesnici Bajót nebo u poutního saleziánského kláštera Péliföldszentkereszt, kde je velké parkoviště.
Další výrazná turistická oblast je na východním okraji města Tatabánya. Na divokých skalách nad městem trůní obří socha turula, bájného maďarského ptáka připomínajícího orla, jenž zaujme každého při průjezdem po dálnici do Budapešti. Skály jsou rájem lezců po ferratách, najdete tu několik tras. K vrcholu skal se dá dojet i autem, je tu výletní restaurace a poblíž velkolepá průchozí jeskyně Szelim-lyuk. Asi po kilometru stoupání se dostanete na vrcholek Csúcsos-hegy (374 m), poblíž něj stojí rozhledna Ranzinger Vince-kilátó, vytvořená z bývalé těžní věže a sloužící zároveň jako památník hornictví.
Další zajímavosti
- Tata – historické město s dechberoucími památkami (řazeno již do Vértese)
- Vértesszőlős (slovensky Séleš nebo Síleš) – významné archeologické naleziště pozůstatků dávných lidí, centrum slovenské menšiny (ač má v názvu Vértes, patří do pohoří Gerecse)
- Tardos (slovensky Tardoš) – obec v nitru hor, se slovenskou menšinou, v roce 2021 se tu konala slavnost Den Slováků v Maďarsku
- Peskő-barlang nad Tarjánem – poutavá přístupová cesta po úzké skalní římse v zářezu svislé skály (neznačeno)
- Csolnok – dávná hornická obec
Další info
- Ferraty u Tatabánye
- Slovenské inšpirácie z Tardoša (pdf soubor, 2018) – sborník o slovenské menšině v Gerecsi
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Gerecse
Gerecse na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.