Cerová vrchovina
(Cserhát, Čerhát)
Cerová vrchovina (lidově Cerovka, maďarsky Cserhát [čerhát]) je rozlohou obrovské sopečné pohoří rozkládající se po obou stranách slovensko-maďarské hranice. Skrývá v sobě tolik přírodních a historických krás, že vám dva týdny na toulání se horami budou málo. Cerovka se táhne od jižního okolí Rimavské Soboty, přes Fiľakovo, Sálgotarján až k městu Vác na Dunaji. V Maďarsku na západě sousedí s pohořím Börzsöny, na jihovýchodě s Mátrou a na úplném východě s pohořím Bükk. Nejvyšší horou Cerové vrchoviny je hraniční hora Karanč (728 m, maďarsky Karancs) s rozhlednou na jejím vrcholu.
Na slovenské straně jsou hory chráněné formou CHKO Cerová vrchovina. V Maďarsku jsou velkoplošně chráněné, formou podobnou našim CHKO, dvě menší území. Jedním je Chráněná oblast Karanč-Medveš (Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet) v okolí hory Karanč a planiny Medveš poblíž hradu Salgó. Druhým je Chráněná oblast Tarnavidék (Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet) na úplném východě Cerové vrchoviny, v odlehlé zalesněné oblasti mezi pohořím Bükk a slovenskou hranicí.
Název Cerové vrchoviny je odvozen od dubu ceru (Quercus cerris), který z velké části pokrývá zdejší území. Pro hory jsou charakteristické listnaté lesy, skalní a travní stepi a soliterní sopečné vrcholy s výrazným převýšením. Přestože se nejedná o příliš vysoké pohoří, tak túry po Cerové vrchovině dají zabrat, často vám však odměnou budou nádherné výhledy.
Mezi Slovenskem a Maďarskem funguje několik malých hraničních přechodů, které spojují de facto jednotlitou oblast, v níž se po obou stranách hranice mluví maďarsky. Jedním z takových je přechod Tachty-Cered. V pohraniční maďarské vsi Cered stojí hezká dřevěná zvonice.
Hrady a zříceniny Cerové vrchoviny
V Cerové vrchovině se zachovalo mnoho svědků dávné minulosti v podobě krásných hradních zřícenin. Velký hradní areál se nachází v centru města Fiľakovo. Menší zříceniny, zato však na výrazných kopcích, jsou Soví hrad a Hajnáčka nedaleko Fiľakova. Přímo maďarsko-slovenské hranice se dotýká jeden z nejkrásnějších slovenských hradů – hrad Šomoška. Na maďarské straně je dominantou hrad Šalgó čnící na mohutném bazaltovém skalisku poblíž Salgótarjánu, jenž svým názvem na hrad odkazuje. Hezká hradní zřícenina stojí u památkově chráněné vesničky Hollókő (maďarsky Hollókői vár). Krásný rozhled po krajině poskytují hrady Szanda a Buják (maďarsky Bujáki vár).
Hrad Buják (maď. Bujáki vár) je nevelká hradní zřícenina na impozantním sopečném vrcholu uprostřed širých lesů. Poskytuje nádherný výhled do všech stran. Výstupová pěšina z údolí na hrad je velmi strmá, s bujnou vegetací a občas i nebezpečná pro nečekané díry. Je tedy třeba dávat pozor, zvláště na děti. V údolí potoka Bujáki-patak pod hradem se lesknou vodní plochy s rekreačním střediskem Honvéd Üdülő. V obci Buják se nachází menší pseudokrasová, uměle vytvořená jeskyně Pappenheim-barlang. Cestu na hrad z obce Buják si můžete mírně prodloužit přes Kalvárijský kopec (Kálvária-hegy, 292 m) s malebným středověkým kostelíkem na vrcholu a pěkným výhledem na vesnici.
Další zajímavosti Cerové vrchoviny
- Kamenný vodopád – nádherný geologický útvar poblíž hradu Šomoška tvořený pěti- a šesti-bokými čedičovými hranoly
- Hollókő – malá vesnice s dochovanou původní zástavbou chráněná UNESCO, lidové zvyky
- Velikonoce v Hollókő – tradiční polévání vodou
- Nagy-hegy – geologicky unikátní vrchol s kamenným tobogánem a kamenným mořem
- Becske – malá ves s buddhistickou stavbou
- Bér – malá vesnička s vodním mlýnem
- Szentkút – velmi navštěvované poutní místo v lesích poblíž obce Mátraverebély
- Ipolytarnóc – obec s přírodní rezervací s pravěkými pozůstatky zachovalými díky sopečné katastrofě (rezervaci se přezdívá Palocké Pompeje).
Ubytování na Cerové vrchovině
Slovenská strana Cerové vrchoviny je na ubytování poměrně skoupá, jedná se o turisticky výrazně opomíjenou oblast a nabídky k ubytování to jen potvrzují. Maďaři si zdejší pohoří cení více a nabídka ubytování je tu početnější. Nejvíce možností naleznete v okolí města Salgótarján a ve vsi Hollókő, kde můžete hlavu složit i v památkově chráněných domech.
- Levné ubytování na Cerové vrchovině (česky nebo slovensky popsané možnosti ubytování)
Další zdroje o Cerové vrchovině
- Osmaradvanyok.hu - oficiální stránky rezervace Ipolytarnóc, slovenská verze
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Cerové vrchoviny
Cerová vrchovina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.