Balatonská vrchovina
(Balaton-felvidék)
Balatonská vrchovina (Balaton-felvidék) je unikátní pásmo krasových plošin a stolových hor ovlivněných sopečnou činností, táhnoucí se podél hlavní části severního břehu Balatonu. Jde o součást Zadunajského středohoří a tvoří jakési předhůří Bakoňského lesa, jenž navazuje na severu za zlomovou linií Veszprém - Nagyvázsony - Tapolca (někdy bývá považována přímo za jeho součást). Západní cíp severního balatonského pobřeží již patří do Keszthelyských kopců.
Mimořádně fotogenické a geologicky zajímavé jsou tzv. svědecké hory (Badacsony, Gulács, Szent György-hegy, Tóti-hegy, Csobánc atd.). Jde o mohutné hory často překryté výlevem lávy, díky kterému okolní sedimenty již oderodovaly, ale samotnou horu uchránil do současnosti. Kdysi dávno byla pravděpodobně výška povrchu celé oblasti právě ve výšce vrcholků těchto stolových hor. Známá jsou i vína ze zdejších, sluncem prozářených vinic.
Nejvyššími horami Balatonské vrchoviny je zalesněný Nagy-Som-hegy (441 m) a Recsek-hegy (430 m) s vrcholovou rozhlednou Noszlopy Gáspár kilátó. Velká část pohoří je zahrnuta do národního parku Balatonská vrchovina (Balaton-felvidéki Nemzeti Park), což podrthuje výjimečnost území. Národní park navzdory názvu sahá i za hranice pohoří a jsou do něj začleněny i sousední Keszthelyské kopce a tzv. Malý Balaton (Kis-Balaton). Správa parku sídlí ve Veszprému.
Další zajímavosti Balatonské vrchoviny
- Tihaňský poloostrov – unikátní kopcovitá oblast s gejzíritovými skalkami v zářezu do "maďarského moře", nejstarší chráněné území v Maďarsku
- Hegyestű – výrazná čedičová hora, jejíž svahy tvoří tzv. kamenné varhany (čedič se sloupcovitým rozpadem) podobně jako u české Panské skály
- Hrad Szigliget (Szigligeti vár) – velká hradní zřícenina s krásným výhledem na Balaton
- zříceniny románských kostelů v Alsódörgicse a Felsődörgicse
- Halom-hegy – čedičové skály v bývalém kráteru sopky jižně od Mencshely, místem prochází naučná stezka a nachází se tu i dřevěná rozhledna
- Kamenné moře v Szentbékkálla (Szentbékkállai kőtenger) – lození po kamenech je velkou zábavou pro děti
- Kornyi-tó – velké jezero s rozsáhlými rašeliništi, menší rašeliništní jezírka jsou i v okolí, např. Kettős-tó a Kálomis-tó jižně od obce Kapolcs
- Jeskyně Lóczy-barlang – veřejně přístupná jeskyně s průvodcem, v severní části Balatonfüredu. Jeskyně je zakončena podzemním jezírkem. Prohlídková trasa je však poměrně krátká a až k němu nevede.
Další informace
- Národní park Balatonská vrchovina - oficiální stránky, popis zajímavých míst k návštěvě v okolí
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Balatonské vrchoviny
Balatonská vrchovina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.