Bakoňský les
(Bakony, Bakonyerdő)
Bakoňský les (maďarsky Bakonyerdő [bakoňerdé] nebo častěji jednoduše Bakony [bakoň]) je rozlehlé krasové pohoří s roklinami, jeskyněmi, zříceninami, rozhlednami a vším, co má atraktivní turistická lokalita mít. Navíc je velmi blízko Slovensku i Česku a je tak poutavá i pro výlety našich poutníků. Najdete tu stezky krasovými dolinami pro cyklisty, turistické pěšiny po vápencových skalách vyžadující obratnost i sportovnější trasy pro milovníky ferrat a horolezení. K tomu všemu volně přístupné jeskyně, které si můžete dobrodružně prolézt s čelovkou.
Bakoňský les je součástí Zadunajského středohoří. Na jihu přechází v Balatonskou vrchovinu, která postupně klesá k vodám Balatonu. Na východě za prolomem u města Mór pokračuje další krasové pohoří Vértes, na západě navazují Keszthelyské hory. Severní výběžek Bakoňského lesa s nižšími vrcholky se nazývá Sokoró [šokoró] nebo též Pannonhalmské kopce (Pannonhalmi-dombság), postupně klesají do Podunajské nížiny v okolí Győru.
Pojmenování Bakoňský les snad pochází od slovanského základu buk či bukovina a poukazuje na slovanské osídlení oblasti ještě před příchodem maďarských kmenů.
Nejvyšší horou je Kőris-hegy (709 m, "Jasanová hora"), na jejím vrcholu se nachází radar a volně přístupná dřevěná rozhledna Vajda Péter kilátó, impozantní výhledy ze střechy Bakoně může tedy překazit jen počasí. Na vrchol vede i asfaltová cesta, je tedy "pohodlně" dostupný i na kole. Pod jižními svahy hory je schovaná rekreačně významná vesnice Bakonybél, nachází se v ní moderní Pannonská hvězdárna (Pannon Csillagda) s planetáriem. Nedaleko jsou umístěny hornické osady Csehbánya ("Český důl") a Németbánya ("Německý důl") s archeologickými nalezišti pozůstatků dinosaurů, u samoty Iharkút se nachází otevřený bauxitový důl.
Další zajímavosti Bakoňského lesa
- Zirc – poutní město uprostřed hor Bakoňského lesa, rozsáhlý areál cisterciáckého opatství (Zirci Ciszterci Apátság) s bazilikou, městem prochází železnice vedoucí přes dolinu Cuha-völgy
- Cuha-völgy – romantické krasové údolí říčky Cuha, s železniční trasou a turistickou stezkou; v malé osadě Vinye uprostřed lesů turistická noclehárna provozovaná nadšenými turisty a milovníky zdejší přírody; ferratové trasy po skalách
- Hrad Csesznek – dominantní zřícenina na vápencovém bradle, kolem něj krasová roklina s jeskyní; trasy na ferraty
- Ördög-gát ("Čertova hráz") – skalní útvar s krátkou ferratkou v roklině Ördög-árok
- Pannonhalma – klášterní komplex na vysoké hoře v severním podhůří, památka UNESCO
- Bakonycsernye (Čerňa) – vesnička se slovenskou menšinou, důlní muzeum
- Súr – sousední vesnička v malebně klidné krajině, možnost ubytování v penzionu s příznačným názvem Ostrov klidu
- Csatka – poutní místo s kostelem a svatou studnou, známé setkáním Romů
- Tés – větrnné mlýny na krasové plošině
- Római Fürdő szurdok (soutěska Římské lázně) – atraktivní roklina (tiesňava) mezi obcemi Bakonynána a Jásd
- Gaja-szurdok – krasová roklina s jeskyněmi a turistickou stezkou po dně údolí i po skalách nad ním s fantastickými výhledy; jižně u obce Fehérvárcsurgó rekreačně oblíbená vodní plocha; poblíž možnost ubytování v penzionu Zseri uprostřed lesů
- Herend – ruční keramika, možnost návštěvy muzea a dílny
- Veszprém – historické město v nádherném přírodním prostředí
- Eplény – moderní lyžařské středisko Síaréna Vibe Park na hoře Ámos-hegy (525 m), více viz oficiální www
- Öskü – románská rotunda (kerektemplom) z 11. až 12. století na malebném pahorku
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Bakoňského lesa
Bakoňský les na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.