Aggtelecký kras
(Aggteleki-karszt)
Aggtelecký kras (slovensky Aggtelekský Kras, maďarsky Aggteleki-karszt) je pokračováním Slovenského krasu v Maďarsku. Někdy se této oblasti též přezdívá Maďarský kras (Magyar Karszt), neboť to zapadá k podobným názvům jako je Slovenský či Moravský kras, oficiálně se to však z blízkých států ujalo jen v polštině, v níž se říká Kras Węgierski. Zdejší nádhernou krasovou přírodu od roku 1985 chrání Aggtelecký národní park (Aggteleki Nemzeti Park). Vybrané části Aggteleckého a Slovenského krasu byly v roce 1995 společně zahrnuty na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Turistickými centry oblasti jsou vesnice Jósvafő a Aggtelek.
Vesnička Jósvafő [Jóšvafé] působí až pohádkovým dojmem. Nejen, že je obklopená magickým krajem jeskyní, ale nachází se v ní i mnoho památkově chráněných domů a staveb a protéká krásný potůček, jehož čistotu dokládají četné ryby i vodní hadi, kteří se v něm hemží. Na náměstí stojí Malý dům (Kisház), jeden z nejstarších obytných domů obce, zajímavý hostinec i zvonice. Interiér kostela zdobí malovaný kazetový strop, chór i zdobené lavice.
V Jósvafő se nachází plemenná stanice huculských koní, původem z okolí Hoverly na Ukrajině. Volně držené stádo huculů můžeme po celý rok přes den vidět na loukách na nádherné krasové planině nad tiesňavou Tohonya [Tohoňa] severně od vesnice, na noc bývají koně zaháněny do zdejšího hřebčína, a tak do údolí vůbec scházet nemusí. Procházka mezi pasoucími se koníky je nezapomenutelným zážitkem. Nezalesněnou travnatou planinu navíc na jaře a v létě pokrývá množství květů.
Jeskyně Baradla
Viz samostatná stránka Jeskyně Baradla. (bude zveřejněna později)
Další přístupné jeskyně Aggteleckého krasu
- Jeskyně Imreho Vassa (slovensky jaskyňa Imre Vass, maďarsky Vass Imre-barlang) - nachází se na konci údolí Tohonya SZ od obce Jósvafő. Prohlídková túra začíná u pokladny do jeskyně Barlang v Jósvafő, odkud se jde asi 3 km po povrchu ke vstupu do jeskyně. Nejznámější útvar jeskyně je 8 m vysoká Pomerančová kaskáda (maďarsky Narancs-zuhatag, slovensky Pomarančová kaskáda). Jeskyně je pojmenována podle místního jeskyňáře maďarského původu narozeného v roce 1795 ve slovenské Rožňavě.
ANP.hu - jeskyně Imre Vass (stará verze webu, na nové již o jeskyni nepíší) - Rákocziho jeskyně (maďarsky Rákóczi-Barlang) - jeskyně se soustavou žebříků a mostů poblíž obce Bódvarákó ve svahu hory Esztramos.
GPS vstupu do jeskyně: 48.52018N, 20.745966E
Následující jeskyně slibují adrenalinovější zážitky a jsou vhodné pro zdatnější jedince:
- Jeskyně Míru (maďarsky Béke-Barlang, slovensky jaskyňa Mieru) - náročnější túra částečně zaplavenou jeskyní, proto se prochází v holínkách, speciálním oděvu a s přilbou na hlavě. Trasa zabere asi 5 hodin, z toho 2 hodiny trvá přístup po povrchu od pokladny u jeskyně Barlang v Aggteleku. V jeskyni se také léčí dýchací potíže.
- Kossuthova jeskyně [Košutova] (maďarsky Kossuth-barlang) - túra je považována za náročnou, vhodnou pro zdatnější jedince, kteří mají nějaké lezecké zkušenosti. Částečně se prochází podzemním potokem, trasa vede i po lanovém mostě přes Velké jezero. Túra samotnou jeskyní trvá asi 2-3 hodiny. Další 2 hodiny zabere pěší přístup ke vstupu a doprava doprovodným vozidlem od pokladny v Aggteleku.
- Jeskyně Meteor (maďarsky Meteor-barlang) - jeskyně s nejnáročnější prohlídkovou trasou. Jsou potřebné dobré lezecké schopnosti i psychická odolnost. Nachází se v závrtu nad obcí Bódvaszilas kousek od slovenské hranice. Prohlídka se však začíná u pokladen v Aggteleku, odkud vás k jeskyni dopraví vozidlo. Samotná prohlídka jeskyně trvá 2-3 hodiny.
Další zajímavosti v krasové oblasti Aggtelek
- Hrad Szádvár - viz samostatná stránka Hrad Szádvár (bude zveřejněna později).
- Největší kniha na světě - v muzeu v budově zrekonstruovaného vodního mlýna na říčce Jósva ve vesničce Szinpetri [Sinpetri]. Kniha váží téměř 1,5 tuny a šířka stran jsou 4 m, je zapsaná v Guinessově knize rekordů. Mlýn dříve sloužil k výrobě papíru a část expozic je věnována této činnosti.
GPS: 48.481847N, 20.619736E - Ruiny martonského kostela a kláštera (maďarsky Martonyi templom és kolostorrom) - tajuplná zřícenina gotického kostela hluboko v lesích v pásmu hory Szér-hegy [Sér-heď] mezi obcemi Martonyi [Martoni] a Bódvarákó.
GPS: 48.485062N, 20.734676E (autem se můžete přiblížit po silničce začínající na okraji obce Martonyi v místech 48.466576N, 20.767418E, zaparkovat nejblíže můžete na 48.478185N, 20.747346E, odtud je to k ruinám asi 1,5 km; stav z roku 2014) - Szalonna [Salonna] - vesnička s historickým reformovaným kostelem (református templom), kterým je rotunda doplněná o loď s freskovou výzdobou. Vedle kostela stojí dřevěná zvonice (fa harangtornya) z roku 1765.
GPS: 48.449166N, 20.73666E - Tornakápolna - malebná vesnička v kopcích s množstvím domů se zachovalou lidovou architekturou. Nejvýznamnější památkou je historický reformovaný kostel (református templom) s nádherným malovaným interiérem, včetně kazetového stropu.
GPS kostela: 48.460579N, 20.617346E
Místa v podhůří
- Szendrő [Sendré] - malé městečko na pomezí Aggteleckého krasu a pohoří Cserehát. Vedle kostela v centru se nachází zvonice s dřevěnou střechou. Nad městem na kopci Vár-hegy (274 m, česky "hradní vrch") stojí dřevěná rozhledna Horní hrad (Felsővár kilátó).
GPS zvonice: 48.406896N, 20.727960E
GPS rozhledny: 48.407843N, 20.734749E - Putnok - malé provinční město na pomezí Aggteleckého krasu a pohoří Bükk, poblíž slovenské hranice, u cesty ze Slovenska do Miskolce. Uprostřed města stojí zpustlý klasicistní Serényiho zámeček (Serényi-kastély) z roku 1834 s velkým parkem.
Ubytování v Aggteleckém krasu
- Přehled ubytování ve Aggteleckém krasu (česky, slovensky)
Další zdroje o Aggteleckém krasu
- ČT - Aggteleki Nemzeti Park (video) - díl krásného seriálu České televize Divočina bez hranic
- ANP.hu a ANP.nemzetipark.gov.hu - stránky NP Aggtelek
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Aggteleckého krasu
Aggtelecký kras na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.