Borovo Naselje
(Chorvatský Zlín)
Borovo Naselje, poeticky chorvatský Zlín, je chorvatské městečko na břehu Dunaje u srbských hranic založené v roce 1931 českou firmou Baťa. Vzniklo u obce Borovo, podle níž má jméno. Od roku 1954 je součástí Vukovaru, zatímco Borovo zůstalo samostatnou obcí. Vedle Baťovy továrny v místě vznikla obytná čtvrť typických baťovských domků, které známe ze Zlína či Otrokovic, a široká síť občanské vybavenosti jako jsou sportovní stadion, kino, škola, společenský dům, obchody i letiště. Základ výstavby továrního areálu i přidružené obytné kolonie byl prováděn podle projektu zlínského architekta Františka Lýdie Gahury.
Továrna Baťa Borovo vyráběla od roku 1932, počet zaměstnanců postupně přesáhl 3.000. V roce 1947 byla znárodněna a fungovala dále jako státní podnik, v socialistické Jugoslávii byla nejsilnějším hráčem v oblasti výroby obuvi a pneumatik. Po revoluci továrnu silně poznamenal rozpad Jugoslávie i následné silné boje v okolí Vukovaru v devadesátých letech 20. století. Boty pod značkou Borovo ale dosud uvidíte ve výlohách v různých místech Chorvatska. Typické baťovské cihlové domy se dochovaly do dnešní doby, některé jsou krásně opravené, jiné však kvůli odlivu srbských obyvatel naopak zcela opuštěné.
Další info
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa sídla Borovo Naselje
Borovo Naselje na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.