Bilogora
Bilogora je rozlehlé pásmo nižších kopců v severní části chorvatské Slavonie v Panonské pánvi. Občas se uvádí i pod podobným názvem Bilogorje, existují i varianty s pomlčkami Bilo-gora či Bilo-gorje. Velmi dávno se pohoří označovalo jako Međurečka gora (pohoří mezi řekami, myšleno mezi Drávou a Sávou). Bilogora se táhne ve směru severozápad-jihovýchod v délce asi 80 km jižně od Podraviny, tedy nížinné oblasti kolem meandrující Drávy, a vyplňuje prostor mezi vyššími pohořími Kalnik a Papuk.
Nejvyšší horou Bilogory je Rajčevica (309 m), místní turististi ji neoficiálně nazývají Stankov vrh, v minulosti jí přezdívali Ivinin vrh. Výšku 300 metrů převyšuje asi ještě vrchol Koševac (302 m), někdy se však u něj se uvádí výška 296 m.
V podhůří Bilogory se nachází mnoho větších měst, na severovýchodní straně to jsou Koprivnica, Đurđevac (s půvabně malou středověkou pevností), Virovitica či Slatina, na jihozápadní Bjelovar (Bělovar) či Grubišno Polje (Hrubečné Pole). Některé obce mají i významnou českou menšinu, nedaleko leží i hlavní sídlo chorvatských Čechů Daruvar.
Další zajímavosti Bilogory
- V Bilogoře se nachází menší ložiska ropy (např. Jagnjedovec), zemního plynu i hnědého uhlí.
- Na severních svazích Bilogory se nachází písčité oblasti, vzniklé nánosy písků severními větry, nejznámější jsou Durdevacké písky (Đurđevački pijesci), tzv. chorvatská Sahara
- 27. března 1938 došlo k zemětřesení na Bilogoře o síle 6,2 stupně Richterovy škály. V vsi Rakitnica u Đurđevace bylo zbořeno 26 domů, výrazně poškozeny byly i blízké vesnice Šemovci a Kegljevac, otřesy byly cítit až v Záhřebu. Jako zázrakem nikdo nezemřel.
- Památník Barutana (Spomen-područje Barutana) – připomínka bojů o kasárna u Bjelovaru 29. záři 1991 v lese Bedenik, GPS 45.9324939N, 16.8200164E
- Horská chata Planinarski dom Kamenitovac – příjemná restaurace a místo s výhledem východně od Bjelovaru, hezky upravené okolí, mapa
Mali Zdenci (Malé Zdence)
Mali Zdenci (česky Malé Zdence nebo lidově Maly Zděnec) jsou malinkou vesničkou v jižním podhůří Bilogory s výraznou českou menšinou. Spádově patří k městu Grubišno Polje (česky Hrubečné Pole). V minulosti zde Češi měli národnostní převahu, za nimi pak byli Srbové a až teprve potom Chorvati a Maďaři, ale dle výpovědi pamětnice na základě národností nedocházelo k rozporům. Ve vsi stojí poutavý, bíle omítnutý, pravoslavný dřevěný kostel Narození přesvaté Bohorodice (crkva Rođenja presvete Bogorodice).
Další info
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Bilogory
Bilogora na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.