Výhon
Výhon (355 m) je král nejvyšší z nejnižších. Nejvyšší hora Dyjsko-svrateckého úvalu, tedy převážně nížinné oblasti, ve které horské velikány nečekáte. Proto neznalé Výhon překvapí svojí mohutností. Okolní terén převyšuje o více než 150 výškových metrů a výstup na něj či výjezd na kole vás bude stát nějakou tu kapku potu. V zimě se tu parádně projedete na bobech i na saních. Pod horou často panuje bezvětří a vrchol bývá ošleháván jihomoravskými větry. Výhon je převážně bezlesý, porostlý vinicemi, ovocnými sady a trávami. Vypíná se západně od Židlochovic a jižně od Blučiny.
Výhon je rozložitá soliterní hora s širokou vrcholovou plošinou. De facto jde o dvojvrchol s velmi mělkým sedlem, u obou vrcholů bývá po zaokrohlení udávána stejná výška 355 metrů. Jako hlavní vrchol bývá označen ten severněji položený (354,6 m), na kterém se od roku 2009 tyčí rozhledna Akátová věž. Esteticky velmi působivé dílo nabídne impozantní výhledy na blízké Židlochovice, vzdálenější Rajhrad, Brno a opačným směrem na Pálavu. Jižnější vrchol (355,4 m) je však o kousek vyšší, od roku 2018 je na něm vybudováno odpočinkové místo s ekumenickým křížem na paměť 100 let Československa.
Výstupových tras na Výhon existuje mnoho, několik možností je i značených turistickými značkami. Nejčastěji se chodí z Židlochovic nebo Blučiny. Delší variantu nabízí výstup z jižněji situované Nosislavi. Nejkratší varianta z Židlochovic vede po zelené značce údolíčkem kolem Robertovy studánky, měří 2 km (mapa). Možná příjemnější, sluncem prozářená cesta vede severněji po naučné stezce přes Židlochovické popraviště (2,3 km, mapa), ta je sjízdná i s kočárkem. Trasu můžete pojmout jako okruh, viz odkaz do mapy.
Pro sjezd Výhonu na bobech lze zvláště doporučit severní svah do Blučiny, kde se sníh drží déle. Můžete jít přímo po turistické značce.
Pěkný výhled na Výhon se naskýtá z Liščího vrchu nad blízkými Křepicemi.
Z historie Výhonu
Průvodce Brnem z roku 1885 píše o Výhonu jako o nejzápadnějším výběžku hor Maršových, což byl pojem označující dnešní Chřiby, případně i sousední Ždánický les. A kvůli mohutnosti Výhonu byl poměrně logicky přičleňován k tomuto karpatskému pohoří.
Ve starších mapách a textech se Výhon objevuje i v podobách Vejhon nebo Wejhon.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Výhonu
Výhon na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.