Mušov
(kostelík na ostrově)
Mušov (německy Muschau [Mušau]) je zaniklá obec pod Pálavou, která byla pohlcena prostřední z Novomlýnských nádrží, tzv. Věstonickou nádrží. Hlavní připomínkou zatopené obce je zachovaný kostel svatého Linharta (též svatého Leonarda), nyní osamoceně stojící na ostrově. Celá Věstonická nádrž je ponechána přírodním procesům. Je chráněna jako přírodní rezervace, jejíž zřizovací vyhláškou je z důvodu ochrany živočichů zakázán vstup na ostrovy.
Historie Mušova a mušovského kostela
Bývalý Mušov často trápily povodně a domy stály na podmáčené půdě. V Mušově byla pětitřídní škola (na druhý stupeň děti chodily do Dolních Dunajovic), kulturní dům, pošta, fara i kostel. Jak je vidět z historických fotografií, kostel stál prakticky v rovině uprostřed obce, nebyl tedy na kopci, jak se často mylně uvádí. Přes obec procházela silnice z Vídně do Brna. K prvnímu stěhování obyvatel Mušova došlo už v roce 1945. Jednalo se totiž o německou obec a z původních obyvatel zde mohly zůstat jen 2 nebo 3 rodiny. Do prázdných domů pak byli dosídleni noví obyvatelé. Kvůli stavbě přehrady pak museli svá sídla opustit v roce 1977 a 1978. Většina Mušováků si postavila nový domov v sousedních Pasohlávkách. Vedle kostela se zachovaly i původní mušovské vinné sklípky, které stály trochu výše pod vrcholem Hradisko (dříve Burgstall) severně od přehrady u staré silnice z Vídně do Brna, a poblíž stojící kaplička sv. Ducha (u vjezdu k nynějšímu parkovišti před Aqualandem). Kříž z mušovské návsi byl převezen do Opatovic u Rajhradu, kde dodnes stojí před místním kostelem. Socha sv. Jana Nepomuckého, která stávala u mostu přes Dyji na silnici z Mušova do Mikulova, byla přesunuta ke hřbitovu v Pavlově.
Kostel svatého Linharta pochází již z 13. století a jde o nejstarší románskou církevní stavbu na Břeclavsku. Kostel byl později rozšiřován a přestavován ve stylu gotiky i baroka, avšak některé původní románské rysy si zachoval do dneška.
Přístup k mušovskému kostelu
Ostrov s kostelem je z důvodu ochrany přírody nepřístupný. Celá prostřední nádrž je chráněna jako přírodní rezervace Věstonická nádrž. V její zřizovací vyhlášce z roku 1994 se v čl. 3 bodu 1 píše: "Jen se souhlasem okresního úřadu je možno na území rezervace a jeho ochranného pásma vstupovat na pobřežní mělčiny a ostrůvky.". Vstup na vodu tedy omezen není. Ale ke vstupu na ostrov by bylo nutné povolení Krajského úřadu Jihomoravského kraje.
Při velmi tuhých zimách se stává, že hladina přehrady zamrzne a ostrov se stane dostupný suchou nohou. Někteří lidé toho využívají. Sice ani v tomto případě neplatí výjimka z uvedeného zákazu, avšak ochránci přírody to bývá tolerováno.
Další informace
- Česká televize: Zatopené osudy 11/13 - Nové Mlýny (2008) - ke zhlédnutí online
- Historické fotografie Mušova
- Sbírka na záchranu kostela
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Mušova
Mušov na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.