Mrazový klín u Němčan
Mrazový klín u Němčan je přírodní geologická zajímavost nad poutní osadou Lutršték v Litenčické pahorkatině. Geologický jev vznikl působením ledových procesů v době ledové ve starších čtvrtohorách. V roce 1972 byl vyhlášen za chráněný přírodní útvar, nyní je chráněn jako přírodní památka.
Němčanský mrazový klín je největším známým mrazovým klínem v Česku a jedním z největších i ve střední Evropě. V době objevu nebyl znám žádný mohutnější v celé Evropě. V horní části má šířku 11,2 m, hloubku 6,5 m. Původně podzemní mrazový klín byl odkryt v 60. letech 20. století při těžbě hlinitých štěrkopísků ve zdejší bývalé pískovně, kde se získával (nepříliš kvalitní) stavební materiál na malty a omítky. Dělníky tu překvapil útvar tmavě hnědé hlíny (černozemě) vklíněný do světlých písků. Opuštěná pískovna nyní zarůstá borovicemi, listnatými stromy a keři. Klín se postupně ztrácí ve vegetaci a jeho barevná výraznost se bohužel po desítkách let působením dešťů, prorůstáním kořenů i sešlapem téměř ztratila.
Nejvzácnější bylinou, která v lokalitě roste, je kozinec vičencovitý.
Co je to mrazový klín a jak vzniknul?
Mrazový klín je obecně podzemní, směrem do větší hloubky klínovitě se zužující útvar, vzniklý jako puklina v dlouhodobě zmrzlé půdě (permafrostu). Postupným vléváním vody v období oblevy a jejího zamrzání se ledový klín zvětšuje. Pokud je následně vyplněn jiným materiálem než okolní prostředí (jako např. zde splavenou úrodnou půdou z povrchu), vznikne zpravidla barevně působivý útvar. Mrazové klíny se tvoří především v rovinatém prostředí v jemnozrnných sedimentech.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Mrazového klínu
Mrazový klín u Němčan na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.