Litenčická pahorkatina
Litenčická pahorkatina (lidově též Litenčické vrchy) je oblast malebně zvlněných kopečků táhnoucí se mezi městy Bučovice a Kroměříž. Region, kde můžete načerpat uklidňující atmosféru pravého moravského venkova. Společně s přilehlou částí Chřibů se oblasti v minulosti přezdívalo i Hříběcí hory. Slušel by jí i název Mravenčí hory, neboť v lesích natrefíte na neobvykle velké množství mravenišť. Snad je to dokladem čistoty zdejšího prostředí. Ostatně pohoří není viditelně zasažené turismem ani tu nenajdete žádný významný průmyslový podnik. Přestože jsou zde vyznačeny desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských tras, na poutníka tu narazíte zřídkakdy.
Úžasné chvíle si ve zdejších kopcích užijete zvláště v sedle kola či koně. Litenčická pahorkatina je vhodná i pro kratší výlety s dětmi k nově vzniklým rozhlednám či za zvířátky do farem. Milovníci historie se mohou celé dny toulat po místních větrných mlýnech, starodávných hradištích, šlechtických sídlech, dlouhověkých kapličkách či kostelech. Pokud jednou do Litenčické pahorkatiny nakouknete, věřím, že vám přiroste k srdci.
Nejvyšším vrcholem Litenčické pahorkatiny je Hradisko (518 m) zvedající se nad vesničkou Chvalkovice. Z ní na Hradisko vede účelová asfaltová cesta pro obsluhu dvou věží na vrcholu. Zákaz vjezdu tu není, ale přesto pro lepší zážitek doporučuji výjezd spíš na kole než autem. Samotný vrchol je zalesněný, ale na hranici lesa jižně kousek od nejvyššího bodu se nachází příjemné odpočinkové místo s altánkem a krásným výhledem na sousední Chřiby a Ždánický les.
Litenčická pahorkatina má silnou mlynářskou duši. Příznivé větrné podmínky měly za důsledek rozvoj větrných mlýnů. Dosud se tu zachovaly krásné kousky nad vesničkami Chvalkovice (GPS 49.1859203N, 17.1181906E) a Kunkovice (GPS 49.1839964N, 17.1715050E). V obou případech jde o větrné mlýny holandského typu, které do dneška tvoří nádherné dominanty krajiny.
Rozhlednová móda neminula ani Litenčickou pahorkatinu. Pěkné stavby rozhleden Zdenička a Lebedov vznikly v krajině luk jihozápadně od obce Zdounky a jsou příjemným cílem pro nenáročný výlet, zvláště za slunečného pozdního odpoledne, kdy teplé sluneční paprsky dodávají zdejší krajině tu správnou plastičnost. Rozhledny jsou součástí areálu rekreačního střediska Grunt Galatík s chovem koní, kde dále naleznete i parkurové závodiště, rybníky František a Jan a repliku vodního mlýna s krytou dřevěnou lávkou. Jižně od zmíněného areálu se nachází zastrčená umělecká osada Lebedov.
Pěkný rekreační areál s farmou je též Dvůr Honětice lokalizovaný na okraji malé vesničky Honětice (GPS 49.2046169N, 17.2496458E).
Pokud máte zájem během svého putování poznat i stylové restaurační zařízení, doporučuji Hospodu Bez lípy v Nětčičích u Zdounek (GPS 49.2489547N, 17.3108253E). Návštěva malé venkovské hospůdky, kde se moderní kloubí s původním staromoravským, příjemně pohladí po duši i jazyku.
Žudrové domy
V několika obcích se dosud uchovaly krásné usedlosti s typickými hanáckými žudry. Najdete je např. v Kučerově, Rostěnicích-Zvonovicích nebo Lysovicích.
Zámky Litenčické pahorkatiny
Na Litenčické pahorkatině se zachoval unikátní soubor starobylých panských sídel. Zámky mají např. obce Morkovice, Pačlavice, Hoštice, Zdislavice, Zdounky, Zborovice, Litenčice, Hvězdlice či Bohdalice. Další se nachází v údolí Litavy na jižním okraji pohoří – Slavkov u Brna, Bučovice, Nesovice.
Replika sochy Moai z Velikonočních ostrovů
Nachází se v areálu ekofarmy Manner v Bohdalicích, v bývalém vojenském prostoru. Během dne je možné se k soše podívat. Součástí farmy býval i minipivovar, zda je stále v provozu, nevím.
Bývalá cukrovarská úzkokolejka Vyškov - Kozlany
Vybudována byla v roce 1906 pro obsluhu vyškovského cukrovaru, činnost ukončila v roce 1961 a postupně byla rozebrána.
Další zajímavosti Litenčické pahorkatiny
- Orlovice - kostel, který je výraznou krajinnou dominantou, v lese pozůstatky rozsáhleho hradu Orlov
- Zdounky - obec známá zámkem a výrobou leďnáků Míša
- Morkovice - pranýř, košíkářské muzeum, zámek
- Hoštice - zámek, za války celé obci hrozil podobný osud jako Lidicím
- NPR Větrníky - stepní rezervace na větry ošlehané hoře
- NPR Strabišov-Oulehla - bohatý výskyt orchidejí, roste tu např. střevičník pantoflíček, vstavač bledý nebo velmi vzácný vstavač trojzubý
- NPP Malhotky - národní přírodní památka u Nevojic, travnatá step s výskytem orchidejí (vstavačů)
- Lutršték - mariánské poutní místo
- Mrazový klín - geologická památka na dobu ledovou
- Svatý Urban - hora s kaplí a krásným výhledem nad Slavkovem
- Holý kopec (374 m) - vyhlídková plošina na vrcholovém vodojemu, netradiční rozhledna
- Jezírko - milé místo s poutní kaplí, zvoničkou a soliterními stromy, kousek odtud se nachází osada Zdravá Voda se snad zázračným pramenem a další kapličkou (pozor, v Litenčické pahorkatině se nachází ještě jiná osada Zdravá Voda, nad obcí Hvězdlice)
- Zdislavská kaple - poutavá, osamocená kaplička na rozcestí silnic u vsi Zdislavice
V publikaci Říše Rakousko-Uherská (autor František Hrnčíř, 1904) se uvádí pojem Zdounecké hory, který přibližně sdružuje dnešní Litenčickou pahorkatinu a jižně situovaný Ždánický les.
Odkazy na další zdroje
- Průchod Litenčickou pahorkatinou (2019)
- Alena.ilcik.cz: za orchidejemi Litenčické pahorkatiny (2014)
- IDnes.cz: Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu (2016)
- Dokumentární film: Cukrovarská úzkokolejná dráha Vyškov - Kozlany (režie Jiří Pytela)
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Litenčické pahorkatiny
Litenčická pahorkatina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.