Koryčany
Koryčany jsou malé město s velkým geniem loci na západním okraji Chřibů, pod hradem Cimburk. Dnes ospalé městečko má za sebou velmi zajímavou historii, z níž se do současnosti dochovalo mnoho poutavých památek.
V jižní části města stojí koryčanský zámek z konce 17. století s rozsáhlým zámeckým parkem. Zámek je v soukromých rukách a není přístupný, okolní zahrady plné stromových velikánů však ano.
Koryčany měly do druhé světové války silnou židovskou komunitu. Židovská čtvrť se rozkládala v severovýchodní části města, kolem dnešní ulice Masarykova (dříve Židovská) blízko náměstí. Zašlý dům na hlavní ulici Masarykova č. 688 (GPS 49.1070783N, 17.1647306E) je bývalou židovskou synagogou, v současnosti se zde nachází obchod. Ve svahu nad obcí je ukryt starodávný židovský hřbitov. Nejstarší náhrobek pochází už z roku 1674. Přístup na hřbitov je po rezivějícím schodišti z úzké boční uličky Cihelny.
Koryčanský krajinný ráz malebně dotváří kaple sv. Floriána na malém kopečku v severní části města.
Německý podnikatel Michael Thonet v roce 1856 založil v Koryčanech továrnu na ohýbaný nabídek, která byla první svého druhu v Evropě. Místo si vybral kvůli velkým zásobám bukového dřeva v okolních lesích. Protože firma prosperovala, založil v roce 1861 ještě další závod v Bystřici pod Hostýnem, který se nakonec stal ještě slavnějším (od roku 1953 pod značkou TON). Koryčanská továrna dávala práci většině místním, zaměstnávala až 1500 obyvatel. Po revoluci se areál změnil na firmu Koryna specializující se na výrobu kuchyní. Přestože měly "dobrý zvuk", v roce 2012 firma zkrachovala a celý areál nyní jen smutně připomíná svoji slavnou minulost. Podobně je na tom i Thonetova vila v parčíku v sousedství. Dům, ve kterém Thonet několik let bydlel, nyní chátrá.
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Koryčan
Koryčany na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.